İlgilendiiğiniz kategoriyi seçerek o kategorideki içerikleri listeleyin ya da alt kısımda yer alan ana menüden seçim yapın ...

Alim ile ilgili atasözleri - Atasözleri - Güzel Anlamlı Sözler

Alim ile ilgili atasözleri

Cahilin dostluğundan, alimin düşmanlığı iyidir.

atasözünün açıklaması ve anlamı:
Alim her şeyi bilen kimsedir. Yaptığının sonuçlarını bilir ve katlanır. Kendisi ile dost olmak mümkün olduğu gibi düşman olunduğu zaman da bir noktada anlaşmak mümkündür. Cahil kişiler iyi niyetli görünseler de onlarla anlaşmak güçtür, hatta mümkün değildir. Bu nedenle cahille kurulan dostluklar çoğu zaman zararlı olur.

Âlim unutmuş, unutmamış.

atasözünün açıklaması ve anlamı:
ne kadar eğitimli, sahibi olursa olsun, her şeyi aklında tutması mümükün değildir. Bir sonra bildiklerini unutabilir. Değerli ve önemli bilgiler unutulmaması için yazılı olarak arşivlenmelidir. Böylece bilgiler yüzyıllar boyunca kuşaktan kuşağa geçer. Herkes onu okur, faydalanır, birbirine anlatır.

Alimden zalim de doğar.

atasözünün açıklaması ve anlamı:
Bilginlerin topluma büyük katkıları vardır. Düşünülür ki bilgin kişinin çocuğu da kendisi gibi olur. Oysa bilgin bir kimsenin çocuğu bazen zararlı bir insan da olabilir.

Âlim ile düşüp kalkan âlim olur.

atasözünün açıklaması ve anlamı:
İnsanın bir şeyi bilmemesi ayıp olmadığı gibi utanılacak bir yanı da yoktur. Ancak imkân varken bilmediklerini sorup öğrenmesi gerekir. Çünkü insan, bilmeden yanlış bir yola saparak hem kendine, hem de başkalarına zarar verebilir. Bilenlerin, âlimlerin yanında bulunanların, onlardan bir şeyler öğrenenlerin, zamanla bilgisi artacak ve kendileri başkalarına öğreteceklerdir. Bildiklerini öğretip birilerini dertten kurtaranlar de âlimlerdir.

Zenginin sermayesi kasasında, âlimin sermayesi kafasında.

atasözünün açıklaması ve anlamı:
Varlıklı, zengin kişinin zenginliği parasıdır, her işini parayla kolayca yaptırır; bilgin kişinin zenginliği ise kafasındaki bilgisidir, düşüncesidir.


Güzel Anlamlı Sözler 23 Temmuz 2023 23 Temmuz 2023 — 15:57
Dikkat! Alim ile ilgili atasözleri Konusunda
Bu alanda göndermiş olduğunuz mesajlar tüm ziyaretçiler tarafından görüntülenebilir. Göndermiş olduğunuz mesajların toplum ve site kurallarına yakışır saygılı, seviyeli ve Alim ile ilgili atasözleri ile alakalı içerikler olmasına dikkat ediniz ...
Tüm mesaj içeriklerinin de ziyaretçiler tarafından görüntülenebileceği nedeni ile özel kimlik bilgisi ya da kötüye kullanımı mümkün olabilecek içeriklerinizi lütfen mesajlarınızda paylaşmayınız. Bu gibi içerikli mesajlar yapılan düzeli denetimler ve şikayetler yolu ile tespit edilerek yayından kaldırılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.