İlgilendiiğiniz kategoriyi seçerek o kategorideki içerikleri listeleyin ya da alt kısımda yer alan ana menüden seçim yapın ...

Alacak ile ilgili atasözleri - Atasözleri - Güzel Anlamlı Sözler

Alacak ile ilgili atasözleri

Arı, bal yapacak (alacağı, alacak) çiçeği bilir.

atasözünün açıklaması ve ı:
Bazı kimseler, açıkgöz insanlar ve işinin uzmanı olanlar, çıkar sağlayabilecekleri, kazanç elde edecekleri yerleri ve kişileri gayet iyi bilirler, ona davranıp işlerini halllederler.

Tarlayı taşlı, kızı kardaşlı yerden alacaksın.

atasözünün açıklaması ve anlamı:
Taşlı tarlanın verimi daha güzel ve bol olur. Erkek kardeşi bulunan kız da hem sarkıntılıklara korunmuş, hem de kardeşine hizmet ederek ileride kocasına nasıl hizmet edileceğine alışmış olur. Ayrıca kardeşler gelin kıza iş konusunda, destek ve yardımcı olurlar.

Alacakla verecek (borç) ödenmez.

atasözünün açıklaması ve anlamı:
Kimilerine , kimilerinden de alacaklı olabiliriz. Ne var ki, borcumuza karşılık, alacağımıza güvenip onunla borcumuzu ödeyebileceğimizi düşünmemeliyiz. Böyle yaparsak tedbirsiz hareket etmiş oluruz. Borcumuzun ödenme günü geldiğinde, eğer alacağımız bize ödenmemişse zor durumda kalabiliriz. Bu yüzden borcumuzu, alacağımızla öderiz hesabına gitmek doğru değildir; bu bir tedbirsizliktir.

Alacak kız ay görünür, evleri saray.

atasözünün açıklaması ve anlamı:
1. Bir kıza veren aşık bir kişi, o kızın eksikliklerini, kusurlarını, çirkinliklerini görmez, onu dünyanı en güzeli, eski harabe evlerini de saray gibi görür.

2. Bir şeyin hevesine, etkisine kapılan kişi, onun kötü ve olumsuz yanlarını hoş görür.

Borçlunun duacısı alacaklısıdır.

atasözünün açıklaması ve anlamı:
Borçlu kişinin sağlıklı yaşaması ve para kazanması için en çok dua eden alacaklısıdır. Çünkü alacağını alabilmesi, borçlunun sağlıklı olmasına ve para kazanmasına bağlıdır.

Kefen alacak adam yüzünden (gözünün yaşından) belli olur.

atasözünün açıklaması ve anlamı:
Bir insanın ne yapacağı, nasıl bir eylem gerçekleştireceği, davranışlarından, hal ve hareketlerinden anlaşılır.


Güzel Anlamlı Sözler 23 Temmuz 2023 23 Temmuz 2023 — 07:48
Dikkat! Alacak ile ilgili atasözleri Konusunda
Bu alanda göndermiş olduğunuz mesajlar tüm ziyaretçiler tarafından görüntülenebilir. Göndermiş olduğunuz mesajların toplum ve site kurallarına yakışır saygılı, seviyeli ve Alacak ile ilgili atasözleri ile alakalı içerikler olmasına dikkat ediniz ...
Tüm mesaj içeriklerinin de ziyaretçiler tarafından görüntülenebileceği nedeni ile özel kimlik bilgisi ya da kötüye kullanımı mümkün olabilecek içeriklerinizi lütfen mesajlarınızda paylaşmayınız. Bu gibi içerikli mesajlar yapılan düzeli denetimler ve şikayetler yolu ile tespit edilerek yayından kaldırılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.