İlgilendiiğiniz kategoriyi seçerek o kategorideki içerikleri listeleyin ya da alt kısımda yer alan ana menüden seçim yapın ...

Ağlamak ile ilgili atasözleri - Atasözleri - Güzel Anlamlı Sözler

Ağlamak ile ilgili atasözleri

Ağlamayan çocuğa meme (emzik) vermezler.

atasözünün açıklaması ve anlamı:
Hakkımızın yendiği yerde susup sonuca katlanmak doğru değildir. Susar, sesimizi çıkarmaz, hakkımızı aramazsak kimse bize yardım elini uzatmaz; hakkımızı vermez. Onun için hakkımızı arama yoluna gitmeli ve bu yolda sesimizi duyurmalıyız.

Kendi düşen ağlamaz.

atasözünün açıklaması ve anlamı:
Girdiği bir işte kendi zararına kendi sebep olan bir kimsenin yakınmaya hakkı yoktur. Çünkü bildiğini okumuş, istediği gibi davranmış, kimseyi dinlememiştir. O hâlde kötü sonuca da katlanmalıdır.

Ağlama ölü için, ağla deli (diri) için.

atasözünün açıklaması ve anlamı:
Sevdiklerinizden veya yakınlarınızdan biri ölse, birkaç gün ağlarsınız, zamanla acınız küllenir, unutulur. Ama yakınlarınızdan veya sevdiklerinizden biri deli olsa, acıklı durumu hep gözünüzün önünde, her gün tazedir. Bu sebeple asıl ağlanacak durum budur.

Kaçanın anası ağlamamış (ağlamazmış).

atasözünün açıklaması ve anlamı:
Sıradan olaylarda tehlikelerden kaçmak en iyisidir. Karşı koyamayacağı bir tehlikeden ve saldırıdan kaçan kişi kazançlı çıkar. Ayrıca yakınlarının üzülmesine yol açacak bir olaya da fırsat vermemiş olur.

Ağlamakla yâr ele geçmez (girmez).

atasözünün açıklaması ve anlamı:
Kişi, çok sevdiği bir şeyi yalnızca özlem duyarak elde edemez. Onu elde etmek için çalışıp çabalamalı, emek vermeli, onu ele geçirmenin yollarını bulmalıdır.

El el için ağlamaz, başına kara bağlamaz.

atasözünün açıklaması ve anlamı:
Kişi, sorununun çözümünü kendisi bulmalıdır. Bir başkasından çözüm beklememelidir. Çünkü başkası, sizin sorununuzu edinmez.

bir olaydı ağlamak kolaydı.

atasözünün açıklaması ve anlamı:
Tek bir derdi olan kişi ağlar, sızlar belki de bir yolunu bulup derdini aşar. Ama derdi birden çok olana ağlamak da yetmez.

Öz ağlamayınca göz ağlamaz.

atasözünün açıklaması ve anlamı:
İnsanın gözünden yaş gelmesi, kalbinde bir acı veya ruhunda bir üzüntüye bağlıdır. Bu bakımdan ağlayan insanların samimiyetine inanmak gerekir. Rol yaparak ve insanları kandırmak üzere sahtekârca ağlayanlar hariç her ağlayana yardım etmek insanlık görevidir.

Ağlamak akçe etmez.

atasözünün açıklaması ve anlamı:
Bir kötü karşısında ağlayıp sızlamak yersizdir. Önemli olan o durumu önlemeye çalışmaktır.

Ölü evinde ağlamasını, düğün evinde gülmesini bilmeli.

atasözünün açıklaması ve anlamı:
Her insan içinde bulunduğu çevrenin durum ve koşullarına biçimde davranmasını bilmelidir. Yoksa yadırganır, dışlanır.


Güzel Anlamlı Sözler 23 Ocak 2023 23 Ocak 2023 — 18:36
Dikkat! Ağlamak ile ilgili atasözleri Konusunda
Bu alanda göndermiş olduğunuz mesajlar tüm ziyaretçiler tarafından görüntülenebilir. Göndermiş olduğunuz mesajların toplum ve site kurallarına yakışır saygılı, seviyeli ve Ağlamak ile ilgili atasözleri ile alakalı içerikler olmasına dikkat ediniz ...
Tüm mesaj içeriklerinin de ziyaretçiler tarafından görüntülenebileceği nedeni ile özel kimlik bilgisi ya da kötüye kullanımı mümkün olabilecek içeriklerinizi lütfen mesajlarınızda paylaşmayınız. Bu gibi içerikli mesajlar yapılan düzeli denetimler ve şikayetler yolu ile tespit edilerek yayından kaldırılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.