İlgilendiiğiniz kategoriyi seçerek o kategorideki içerikleri listeleyin ya da alt kısımda yer alan ana menüden seçim yapın ...

Adalet ile ilgili atasözleri - Atasözleri - Güzel Anlamlı Sözler

Adalet ile ilgili atasözleri

Adalet ile zulüm bir yerde barınmaz.

atasözünün açıklaması ve anlamı:
Bu iki şey tamamen bir birinin karşıtıdır. Hak, hukuk ve doğruluğun bulunduğu yerde zulüm olamaz, zalimler bulunamaz. Zulmün bulunduğu yerde ise yeme, sömürü, eğrilik, azgınlık vardır ve orada da ne adalet ne de âdil vardır.

Geciken adalet, adalet değildir.

atasözünün açıklaması ve anlamı:
Haksızlığa uğramış veya yanlışlıkla duruma düşürülmüş kişilerin daha sonra durumlarının anlaşılması ile eski iyi hâllere döndürülmeleri tam bir adalet sayılmaz. Çünkü o zor iken pek çok maddî ve manevî kayıpları olmuştur. Bunları tazmin etmek de bazen adaleti tam sağlamış olmaz. Sözgelimi beş yıl yere hapis yatan kişinin o beş yılını hangi tazminat karşılayabilir ki?! Adaletsizliğe uğramış kişiler lehinde söylenir. (İ. Pala)


Güzel Anlamlı Sözler 22 Ocak 2023 22 Ocak 2023 — 22:02
Dikkat! Adalet ile ilgili atasözleri Konusunda
Bu alanda göndermiş olduğunuz mesajlar tüm ziyaretçiler tarafından görüntülenebilir. Göndermiş olduğunuz mesajların toplum ve site kurallarına yakışır saygılı, seviyeli ve Adalet ile ilgili atasözleri ile alakalı içerikler olmasına dikkat ediniz ...
Tüm mesaj içeriklerinin de ziyaretçiler tarafından görüntülenebileceği nedeni ile özel kimlik bilgisi ya da kötüye kullanımı mümkün olabilecek içeriklerinizi lütfen mesajlarınızda paylaşmayınız. Bu gibi içerikli mesajlar yapılan düzeli denetimler ve şikayetler yolu ile tespit edilerek yayından kaldırılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.