İlgilendiiğiniz kategoriyi seçerek o kategorideki içerikleri listeleyin ya da alt kısımda yer alan ana menüden seçim yapın ...

Acele ile ilgili atasözleri - Atasözleri - Güzel Anlamlı Sözler

Acele ile ilgili atasözleri

Acele giden ecele gider.

atasözünün açıklaması ve anlamı:
Genel işlerde ve özellikle trafikte aceleci olmak istenmeyen sonuçların oluşmasına neden olabilir. Kişi aceleyle yanlış bir harekette bulunarak hem kendine, hem de başkalarına verebilir. Ne kadar acele edilirse edilsin, sonuç felâket olduktan sonra acele etmenin bir anlamı olamaz.

Acele işe şeytan karışır.

atasözünün açıklaması ve anlamı:
1. Düşünüp taşınmadan, pek çok işimizde acele ederiz. Kendimizi haklı çıkaracak nedenler ileri süreriz. Ya da aceleciliğe yatkın bir kişiliğimiz vardır. Ancak düşünüp taşınmadan, acele olarak yapılan işten iyi sonuç beklenmemesi gerekir. Bu aceleciliğimiz bizi birtakım maddî ve manevî zararlara sokar.

2. Aceleyle yapılan iş yanlış, eksik ve hatalı olur. Bu nedenle bir işi düşünüp taşınarak yapmak gerekir.

Acele yürüyen yolda kalır.

atasözünün açıklaması ve anlamı:
İş yaparken acele edenler sağlıklı düşünüp doğru hareket edemezler, panikle şaşırırlar, işini sona erdiremezler. Yapmakta olduğumuz işte olumlu sonuç almak istiyorsak acele etmemeliyiz.

Acele bir ağaçtır, meyvesi pişmanlık.

atasözünün açıklaması ve anlamı:
Telâşla, sabırsızca ve ivedilikle yapılan işler genellikle sonuçlar doğurur; kişiyi pişmanlığın içine iter.

Acele ile menzil (yol) alınmaz.

atasözünün açıklaması ve anlamı:
Telâşlanıp hareket etmekle, sabırsız davranmakla daha çabuk sonuç alacağımız, başarı kazanacağımız sanılmamalıdır. Bilinmelidir ki her işin bir süresi vardır. Beklenen bir sonuca ulaşmak için o şey gerektiği sürede ve gerektiği gibi yapılmalıdır.

* menzil : Bir günlük yol

İven (acele eden) sinek süte düşer.

atasözünün açıklaması ve anlamı:
İşlerini zamanından önce yapmaya kalkışan kişi görür. Her işin bir zamanı vardır ve başarılı olmak için o uygun zaman sabırla beklenmelidir.

İven (acele eden) ere varmaz, varsa da baht bulmaz.

atasözünün açıklaması ve anlamı:
Aceleci davranan sağlıklı bir evlilik yapamaz. Aceleci olan kız evleneceği kişiyi ve çevresini yeterli derecede tanıyamaz. Rastgele bir kocaya varmış gibi olur ve mutlu olması zordur.

Acele işin sonu pişmanlıktır.

atasözünün açıklaması ve anlamı:
Acele ederek yaptığımız işten istediğimiz sonucu alamayabiliriz. Verdiğimiz emek ve maddi harcama bize üzüntü ve pişmanlıktan başka bir şey bırakmaz.

Aceleci sinek süte düşer.

atasözünün açıklaması ve anlamı:
Bir iş hakkında yeteri kadar düşünmeden, taşınmadan, çabuk ve acele hareket edilirse, yapılan işten sağlıklı bir sonuç almak mümkün değildir. Mutlaka eksik kalan yanlar, düşünülmemiş noktalar vardır. Sonuçta harcanan emek ve zaman boşa gider, her bakımdan görürüz.


Güzel Anlamlı Sözler 26 Temmuz 2022 26 Temmuz 2022 — 02:11
Dikkat! Acele ile ilgili atasözleri Konusunda
Bu alanda göndermiş olduğunuz mesajlar tüm ziyaretçiler tarafından görüntülenebilir. Göndermiş olduğunuz mesajların toplum ve site kurallarına yakışır saygılı, seviyeli ve Acele ile ilgili atasözleri ile alakalı içerikler olmasına dikkat ediniz ...
Tüm mesaj içeriklerinin de ziyaretçiler tarafından görüntülenebileceği nedeni ile özel kimlik bilgisi ya da kötüye kullanımı mümkün olabilecek içeriklerinizi lütfen mesajlarınızda paylaşmayınız. Bu gibi içerikli mesajlar yapılan düzeli denetimler ve şikayetler yolu ile tespit edilerek yayından kaldırılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.