İlgilendiiğiniz kategoriyi seçerek o kategorideki içerikleri listeleyin ya da alt kısımda yer alan ana menüden seçim yapın ...

Güzel Sözler Anlamlı Kısa ve Öz Mevlana - Anlamlı Güzel Sözler, Ünlü Sözleri - Güzel Anlamlı Sözler

Güzel Sözler Anlamlı Kısa ve Öz Mevlana

Kadar Yakınsın Ki ,Seni Ben Sandım..Sana O Kadar Yakınım Ki, Beni Sen Sandım..Sen Mi Bensin Ben Mi Senim Şaşırdım Kaldım..

Kişi kim olduğunu bilmek isterse, kimleri sevdiğine baksın… Mevlana.

Gönül, han değil dergâhtır. Paldır küldür girip çıkılmaz, günahtır!

Altın ne oluyor, can ne oluyor, inci, mercan da nedir bir sevgiye harcanmadıktan, bir sevgiliye feda edilmedikten sonra.

Yürürken başımın yerde olması sizi rahatsız etmesin. Benim derdim; yere düşen edebinize takılmamak.

Her gün bir yerden göçmek, ne Her gün bir yere konmak, ne güzel Bulanmadan, durmadan akmak ne güzel Dünle beraber gitti cancağızım Ne varsa düne ait Şimdi yeni şeyler lazım. Mevlâna

“Seni harekete geçiremeyen imanın sırattan geçirmesine imkan yoktur.”

İstediğin olmuyor diye üzülme, Ya daha iyisi olur, Yada hayırlısı budur. Hz.Mevlana

“Yaptığın kötülüklerden, işlediğin günahlardan pişman olup da, candan Allah dediğin zaman, seni belalardan kurtarmak için senin imdadına yetişen, sana o duyguyu veren, kendini hissettiren O'dur.”

Gökyüzünde, yıldızlar arasında parlak ay nasıl görünürse aşık da yüzlerce kişi arasında öyle görünür, o göründümü herkesin parlaklığı söner.

Kulak sadece vasıtadır, vuslata erense . Göz hâl sahibidir, kulaksa dedikodu. (Mevlana)

Her şey üstüne gelip, seni dayanamayacağın bir noktaya getirdiğinde; sakın vazgeçme! İşte orası kaderin değişeği noktadır.

“Mutlu olmak istiyorsan gururu bırak, gönülleri almaya bak.”

insanları tanımak için tüm gücünüzü verin, ama tüm sevginizi vermeyin. Çünkü onları tanımaya başladıkça verdiğiniz sevgiye acıyacaksınız!

Dostlarını daima vefa ile hatırla, Arayan sen ol, bulan sen.. Tanıyan sen ol, kucaklayan yine sen. Mevlana

Eğriyi kendinde arayan doğruyu gönlünde bulur.

“Misafir gelecekmiş gibi evini, ölüm gelecekmiş gibi kalbini temiz tut!”

Gerek yok her sözü, laf ile beyana.Bir bakış bin söz eder, bakıştan anlayana… Hz. Mevlana…

“Bazı alimlerin Allah'ı ispat etmeye çalışmalarına şaşıyorum. Allah'ın varlığı sabittir, sen kulluğunu ispat etmeye çalış!”

“Dün çimen benim ayaklarımın altında idi, bugün üstümde bitiyor. Görüyor musun? Toprak günahlardan başka her şeyi örtüyor.”

Yaşamak direnmektir, sevmek güvenmektir. Unutma; ‘İnsan çoğu zaman dünyanın hakimi, Bazen de küçük bir kalbin esiridir.. Mevlana

“Cahil kişi gülün güzelliğini görmez, gider dikenine takılır.”

Sen değerinle ve düşüncenle, iki âleme de bedelsin, ama ne yapayım ki değerini bilmiyorsun.

Gönül gitmek isterse gidilecek yol bitmez. Göz görmek isterse görülecek yer bitmez. İnsan çekilirse içindeki mağaraya her yanı karanlık bilir. Her yer ona mağara görünür. İçindeki aydınlığa yürümenin yolu yollara düşmektir.

“Sopayla kilime vuranın gayesi, kilimi dövmek değil, tozu almaktır. Allah sana sıkıntı vermekle tozunu, kirini alır. Niye kederlenirsin?”

İnsanı ateş değil, kendi gafleti yakar; Herkeste kusur görür, kendisine kör bakar. Neye nasıl bakarsan, o da sana öyle bakar.”

Kusur bulmak için bakma birine, bulmak için bakarsan bulursun. Kusuru örtmeyi marifet edin ! İşte o zaman kusursuz olursun. Hz.Mevlana

“İnsanın namaz kılmayı arzu edişi, oruç tutuşu, hep Hakk'ın kulunu kendine çekişindendir.”

“İnsanları Tanımak İçin Tüm Gücünüzü Verin. Ama Tüm Sevginizi Vermeyin !. Onları Tanımaya Başladıkça, Verdiğiniz Sevgiye Acıyacaksınız” !..Mevlana

Çirkinlikle güzelliği görünüşle değil, akılla ayırt edin.

Niyeti kötü olan insandan değil, niyetinin kötü olduğunu gizleyen insandan kork! Hz. Mevlâna

“Unutmayın! Dünyada yaşamıyorsunuz, dünyadan geçiyorsunuz.”

İnsan korkusundandır ki cinler, periler sahillere sığınmışlar, her biri bir gizli yere saklanmışlardır. Bu yüzden insanoğlunun gizli ı çoktur. Durumu anlayarak çekingen ve ihtiyatlı hareket eden kişi akıllı kişidir. Allah'ın bizim nazarımızdan gizli tuttuğu nice çirkin, güzel mahlukatı vardır ki onlar her an gönül kapısını çalar dururlar.

Ümit, güvenlik yolunun başıdır. Hz.Mevlana


Güzel Anlamlı Sözler 29 Haziran 2023 29 Haziran 2023 — 10:19
Dikkat! Güzel Sözler Anlamlı Kısa ve Öz Mevlana Konusunda
Bu alanda göndermiş olduğunuz mesajlar tüm ziyaretçiler tarafından görüntülenebilir. Göndermiş olduğunuz mesajların toplum ve site kurallarına yakışır saygılı, seviyeli ve Güzel Sözler Anlamlı Kısa ve Öz Mevlana ile alakalı içerikler olmasına dikkat ediniz ...
Tüm mesaj içeriklerinin de ziyaretçiler tarafından görüntülenebileceği nedeni ile özel kimlik bilgisi ya da kötüye kullanımı mümkün olabilecek içeriklerinizi lütfen mesajlarınızda paylaşmayınız. Bu gibi içerikli mesajlar yapılan düzeli denetimler ve şikayetler yolu ile tespit edilerek yayından kaldırılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.